Kuidas olla tervislik jõulude ajal?

Jõulud, see on aasta kõige imelisem aeg. See on aeg, millal saavad kokku pere ja sõbrad ning üheskoos nauditakse head toitu. Traditsiooniliselt on eestlaste jõululaud aasta kõige külluslikum, kus ei tohiks puududa õlu, sealiha, jõululeib ja jõuluvorstid.

Jõulutoiduks olid veel pähklid, hapukapsas, sült, keedetud oad, herned, naeris, kala ja või. Jõuluõhtul ja öösel söödi vähemalt seitse korda.

Tänasel päeval ehk ei peaks sööma vähemalt seitse korda ja traditsiooniliselt mitte valmistama toitu nii suure koguse, et sellest jaguks kuni kolmekuningapäevani 😊
Siin on Sulle 8 soovitust, kuidas jõulud mööda saata õnnelikult ja tervislikult:

  1. Jõulude aeg ära pea dieeti. Sinu eesmärk jõulude ajal peaks olema kaalu säilitamine, mitte selle vähendamine. Ära tekita sellega endale üleliia stressi. Söö head toitu ja naudi jõulupühi!
  2. Selle asemel, et loobuda kõrge kaloraažiga toitudest, pigem võta väiksem kogus ja lisa juurde puu- ja köögivilju ning täistera leiba.
  3. Esmalt söö ALATI köögiviljad ja puuviljad ning seejärel ülejäänud toit, mis Sul taldrikul on. Kuna selline toitumise viis ei tõsta kiiresti veresuhkrut ja ei tõsta seda kõrgele ning Sinu kõhunääre on Sulle tänulik 😊
  4. Proovi toituda intuitiivselt. Ära tekita endale mõtteviisi, et Sa ei tohi mingit toitu süüa vaid Sa võid süüa mida iganes, kui tunned, et oled näljane. Vali toit, mis toetab Sinu tervist ja enesetunnet.
  5. Pidu, kus Sa tead, et pakutakse alkoholi, siis ära mine sinna tühja kõhuga. Alkohol mõjub Sulle kiiremini, kui kõht on tühi ning see viib Sind ülesöömise-ja joomiseni. Naistele on mõõdukas üks alkoholiühik päevas, mis võrdub näiteks 106 ml veini või 32ml kanget alkoholi. Meestele on mõõdukas kaks alkoholiühikut päevas, mis võrdub näiteks 212 ml veini või 64 ml kanget alkoholi.
  6. Ära unusta vee joomist. Vee joomine aitab kiirendada seedimist, hoiab energiataset ning aitab ära hoida peavalusid ja neid peavalusid, mis tekivad järgmisel päeval alkoholi liigtarbimise tõttu.
  7. Liigu, ära unusta liikumist. Mine õue kõndima, lastega kelgutama, tee trenni kodus või jõusaalis, sest liikumine toetab ainevahetust meie kehas ja pluss kalorid põlevad.
  8. Jälgi, et Sinu taldrikul oleks esindatud kõik makrotoitained nagu süsivesikud (näiteks kartul, täistera riis või makaronid), siia juurde veel köögiviljad ja marjad, valgud (näiteks liha, piim, oad), rasvad (näiteks avokaado, oliiviõli, pähklid).
    Kui Sinu toitumine on tasakaalus, sööd 3- 4x päevas, liigud mõõdukalt, vähemalt 30 minutit päevas, siis tänu sellele toodab Sinu seedesüsteem ja aju Sulle õnnehormooni nimega serotoniin. Serotoniin reguleerib söögiisu, vähendab stressi, aitab lõõgastuda ja vähendab ärevust.
Scroll to Top